Παρασκευή, 3 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΕυρωλίγκα: Αήττητες Αρμάνι και Μπαρτσελόνα

Ευρωλίγκα: Αήττητες Αρμάνι και Μπαρτσελόνα

Συνέχεια στο ευρωπαϊκό αήττητό της έδωσε η Αρμάνι στο Μιλάνο, κάμπτοντας την αντίσταση της Αναντολού Εφές με 75-71 για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τέταρτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Αρμάνι είχε αμυντική διάρκεια σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, κρατώντας την Αναντολού στους 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα, και ξεφεύγοντας στο 30΄ με +14 (63-49).

Η διαφορά ήταν αρκετή για τους Ιταλούς, προκειμένου να αντέξουν στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Τούρκων στον επίλογο του αγώνα…

Κορυφαίος των νικητών ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 16 πόντους, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου είχε απολογισμό 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από την Αναντολού προσπάθησε ο Βασίλιε Μίτσιτς με 17 πόντους.