Τρίτη, 7 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Έμφραγμα» για την Πορτογαλία, Σερβία και Ισπανία στα τελικά

«Έμφραγμα» για την Πορτογαλία, Σερβία και Ισπανία στα τελικά

Η Σερβία και η Ισπανία πήραν άλλα δύο από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για τα τελικά του Μουντιάλ 2022,  νικώντας αντίστοιχα με 2-1 και 1-0 τις Πορτογαλία και Σουηδία, στους δύο «τελικούς» για την απευθείας πρόκριση στη διοργάνωση του Κατάρ.

Το σοκ ήταν τεράστιο για τους Πορτογάλους (1ος όμιλος) του Φερνάντο Σάντος, που έπαιζαν στο «Ντα Λουζ» (Λισσαβόνα), προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Σάντσες αλλά αποδείχθηκαν λιγόψυχοι.

Ο Τάντιτς ισοφάρισε στο 33ο λεπτό και στο 90ό ο ίδιος έδωσε την ασίστ στον Μίτροβιτς που έγραψε με κεφαλιά το τελικό 1-2, αφήνοντας δεύτερους τους Λουζιτανούς που ισοβαθμούσαν με τους Σέρβους και προκρίνονταν εκείνοι με καλύτερο συντελεστή τερμάτων!

Στην άλλη ιβηρική χώρα, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε προκρινόταν και με ισοπαλία απέναντι στους Σουηδούς, που χρειάζονταν μόνο νίκη για να τερματίσουν πρώτοι στον 2ο όμιλο.

Η «ρόχα» κοντρόλαρε το παιχνίδι και όταν οι Σκανδιναβοί πέρασαν όλοι μπροστά στα τελευταία λεπτά, ο Μοράτα «χτύπησε» στο 86΄ δίνοντας την πρωτιά στην ομάδα του κι αφήνοντας δεύτερους τους Σουηδούς, που όπως και οι Πορτογάλοι θα παίξουν για την πρόκριση στα πλέι οφ.

Θέση στα μπαράζ εξασφάλισε και η Βόρεια Μακεδονία, στο φινάλε των αγώνων του 10ου προκριματικού ομίλου, νικώντας στα Σκόπια με 3-1 την Ισλανδία και τερματίζοντας πίσω από την πρώτη Γερμανία.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

1ος όμιλος

• Λουξεμβούργο-Ιρλανδία 0-3 (67΄ Ντάφι, 75΄ Ογκμπένε, 88΄ Ρόμπινσον)
  • Πορτογαλία-Σερβία 1-2 (2΄ Σάντσες – 33΄ Τάντιτς, 90΄ Μίτροβιτς)

Ρεπό: Αζερμπαϊτζάν

2ος όμιλος

• Ελλάδα-Κόσοβο 1-1 (44΄ Μασούρας – 76΄ Ραχμάνι)
  • Ισπανία-Σουηδία 1-0 (86΄ Μοράτα)

Ρεπό: Γεωργία

10ος όμιλος

• Λιχτενστάιν-Ρουμανία 0-2 (8΄ Μαν, 87΄ Μπάνκου)
  • Αρμενία-Γερμανία 1-4 (59΄ πεν. Μχιταριάν – 15΄ Χάβερτς, 45΄+4 πεν., 50΄ Γκιντογάν, 64΄ Χόφμαν)
  • Β. Μακεδονία-Ισλανδία 3-1 (7΄ Αλιόσκι, 65΄, 86΄ Ελμάς – 54΄ Θορστέινσον)