Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΕπικαιρότηταΕφές – Ολυμπιακός 88-69: Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία

Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Τουρκία

Ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ είναι μια εξαιρετική ομάδα. Ομάδα ικανή να νικήσει τον οποιοδήποτε αντίπαλό του. Το ακριβώς αντίθετο μακριά από την έδρα του. Διότι εκεί βγάζει τον κακό του εαυτό. Το έκανε και στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές. Ειδικά με όσα έγιναν στην τελευταία περίοδο του ματς με την Αναντόλου. Το επί μέρους σκορ είναι άκρως αντιπροσωπευτικό της κατάστασης. Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Έξω «πνίγεται».

O MVP: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά έκανε σούπερ ματς κόντρα στον Ολυμπιακό. Παρά ένα… 30 έγραψε το κοντέρ του, καθώς έχασε μια βολή στο φινάλε. Διέλυσε την περιφερειακή άμυνα των «ερυθρόλευκων» με 7/10 τρίποντα.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Το ματς κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με επί μέρους σκορ 20-3, δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι παραπάνω. Ένας Ολυμπιακός τραγικός, με μόλις ένα εύστοχο σουτ σε μια περίοδο. Δεν υπάρχουν λόγια!

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σε πολλά ματς έχει κάνει τη διαφορά. Κόντρα στην Εφές, όμως, εμφανίστηκε ο κακός του εαυτός. Με μόλις ένα εύστοχο σουτ σε έξι προσπάθειες, δεν μπήκε ποτέ μέσα στο ματς.

THE POINT: Η αναλογία ασίστ/λαθών στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 13 ασίστ/2 λάθη για την Εφές και για τον Ολυμπιακό 5 ασίστ/4λάθη. Μαζί με τα διπλάσια κλεψίματα των Τούρκων, η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Εφές – Ολυμπιακός: Στον… αστερισμό του Μπουμπουά

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης θέλησε να δώσει γρήγορο τέμπο στο ματς. Με τον Μπομπουά να αρχίζει «ζεστός» το ματς (6-0 με δικούς του πόντους). Η επιλογή του Μπαρτζώκα να περάσει η μπάλα μέσα στη ρακέτα δικαιώθηκε. Με τον Φαλ να σημειώνει τους πρώτους 7 πόντους, μείωσε στον πόντο (8-7) και με το τρίποντο του Βεζένκοφ στο 3′, πήρε το πρώτο προβάδισμα (8-10). Τα γκαρντ των «ερυθρόλευκων» έδωσε λύσεις και με τον Σλούκα η διαφορά πήγε στους 6 (14-20). Ο Μίσιτς (6/6β.) κράτησε την Εφές στο ματς και το δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Βενένκοφ (23-25). Μίσιτς και Μπομπουά είχε 17 πόντους για την Εφές, ισάριθμους οι Βεζένκοφ και Φαλ για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξαναέχτισαν μια διαφορά με τον είσοδο του Μάρτιν και του Πρίντεζη στο ματς (29-34). Ο Μπομπουά, πάντως, έβαζε τα τρίποντα το ένα μετά το άλλο. Έχοντας 4/4 ο Γάλλος γκαρντ μείωσε στον πόντο (35-36), ενώ με ένα ακόμα έφερε ξανά την πρωταθλήτρια Ευρώπης μπροστά (40-38). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα θέλησαν να παίξουν περισσότερο μυαλωμένα και ήρεμα. Κυκλοφόρησαν την μπάλα, έψαξαν σουτ με καλές προϋποθέσεις και το πέτυχαν. Τέσσερις πόντοι του αρχηγού και το κάρφωμα του Μακ Κίσικ διαμόρφωσαν το 44-44 του ημιχρόνου. Μεγάλο πρόβλημα οι 20 πόντοι του Μπομπουά, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 14 ασίστ.

Εφές – Ολυμπιακός: Πάλεψε στο 3ο, κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο

Μετά τον Μπομπουά, σειρά πήρε ένας ακόμα Γάλλος. Στην 3η περίοδο ο παίκτης που έκανε τη διαφορά ήταν ο Μοερμάν. Ο φόργουορντ της Εφές με 9 πόντους από τους πρώτους 14 που πέτυχαν οι πρωταθλητές Ευρώπης, έκανε μεγάλη ζημιά, ενώ πήρε και 6 (4/2) ριμπάουντ. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν στο -7 (63-56) επέστρεψαν στο ματς. Με τον Φαλ να δίνει λύσεις, αλλά και τον Βεζένκοφ να είναι κομβικός, η ελληνική ομάδα γύρισε ξανά στη διεκδίκηση του αποτελέσματος, κάνοντας σερί 10-5. Με το δεκάλεπτο να κλείνει στο -2 (68-66) με το τρίποντο του Βεζένκοφ.

Η συνέχεια ήταν ένα άλλο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για 7:22, ενώ σε μια περίοδο σημείωσαν μόλις τρεις πόντους. Την ίδια ώρα η Εφές σκόραρε από την πλευρά της 20 πόντους. Ξεκινώντας με σερί 11-0, έστειλαν τον Ολυμπιακό στο… καναβάτσο. Την ίδια στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» τα έκαναν όλα μαντάρα. Είχαν 1/12 σουτ (0/6 τρίποντα). Πήραν 13 (10/3) ριμπάουντ, αλλά είχαν 0 ασίστ και 0 κλεψίματα! Αλλά και 4 λάθη. Με όλα αυτά και σκορ 20-3 για τους Τούρκους, λογικό να τελειώσει το ματς με 19 πόντους διαφορά. Εφές – Ολυμπιακός 88-69: Έξω «πνίγεται».