Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΈχασε στο Μπέργκαμο αλλά ελπίζει ο Ολυμπιακός

Έχασε στο Μπέργκαμο αλλά ελπίζει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο με 2-1 αλλά η πρόκριση στους ᾽᾽16᾽᾽ του Europa League παραμένει ανοιχτή και θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα στη ρεβάνς του Φαλήρου.

Οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν, πλήρωσαν ένα πολύ κακό αμυντικό δίλεπτο στις στατικές φάσεις και έδωσαν την ευκαιρία στους Ιταλούς να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν προβάδισμα για το εισιτήριο που οδηγεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ήταν άριστα στημένη μέσα στο γήπεδο, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βατσλίκ και στο 15᾽ το σύνολο του Μαρτίνς κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Τικίνιο μετά από πάσα του Μασούρα, σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Μούσο δεν μπόρεσε να αποκρούσει την εξαιρετική προσπάθεια του Βραζιλιάνου επιθετικού.

Στο 34᾽ ο Ονιεκούρου θα μπορούσε να σκοράρει αλλά μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα έκανε ένα κάκιστο σουτ που πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η πίεση της Αταλάντα αυξήθηκε, ο Βατσλίκ είχε δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε ενέργειες των Μπογκά και Μαλινόφκσι. Το ματς κρίθηκε στο δίλεπτο 61᾽-63᾽. Από δύο κόρνερ. Ο Μπεράτ Τζιμσίτι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έφερε το παιχνίδι στα ίσια και δύο λεπτά αργότερα με σουτ εντός περιοχής έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει στο τελευταίο εικοσάλεπτο, με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 77′ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να κάνει το 2-2.

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε και παρά την ήττα, ο Ολυμπιακός έμεινε… ζωντανός ενόψει του επαναληπτικού.