Τετάρτη, 8 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Διπλό» της ΑΕΚ στη Νεάπολη με Μάνταλο

«Διπλό» της ΑΕΚ στη Νεάπολη με Μάνταλο

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ, που πέρασε με «διπλό» από τη Νεάπολη (0-1) απέναντι στον Ιωνικό, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και μείωσε εκ νέου τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στους 8 βαθμούς.

Η Ένωση είχε ολοκληρωτική κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο. Παρά την απουσία του Σιμόες, οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη  πήραν το χώρο του κέντρου και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το γκολ, που πέτυχαν εν τέλει στο 21ο λεπτό.

Στο σημείο εκείνο οι Άμπραμπατ και Μισελέν συνδυάστηκαν ωραία από τη δεξιά πλευρά, ο Γάλλος έστειλε την μπάλα χαμηλά στο σημείο του πέναλτι και ο Μάνταλος με εν κινήσει σουτ άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με την ίδια διάθεση και τον αέρα της ανώτερης και ποιοτικότερης ομάδας, φτάνοντας με άνεση στην περιοχή του Χουτεσιώτη και χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει.

Στην πρώτη εξ αυτών ο Τσούμπερ βγήκε μόνος του απέναντι στην εστία αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε και στο 45΄ ο Τζαβέλλας αστόχησε ελάχιστα με κεφαλιά, από κόρνερ του Μάνταλου.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ιωνικός προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, πλησίασε σε δυο-τρεις περιπτώσεις την περιοχή αλλά οι τελικές προσπάθειες των Άοσμαν, Λένις ήταν κακές και δεν απείλησαν τον Τσιντώτα.

Αντίθετα, στο 71΄ και το 83΄ ο Αραούχο έχασε πολύ καλές ευκαιρίες για να τελειώσει τον αγώνα, που πάντως ολοκληρώθηκε χωρίς σκοτούρες για την ΑΕΚ.