Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΔιακωμώδηση του ποδοσφαίρου και διακοπή στο Μπελέμ

Διακωμώδηση του ποδοσφαίρου και διακοπή στο Μπελέμ

Ο αγώνας της Μπελενένσες με την Μπενφίκα στο «Εστάδιο Νασιονάλ» ξεκίνησε κανονικά αλλά ολοκληρώθηκε λίγο μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, καθώς τον διέκοψε ο διαιτητής Μανουέλ Μότα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν ήδη στα πρώτα 45 λεπτά με 7-0, καθώς δεν έδειξαν οίκτο απέναντι στην ομάδα του Μπελέμ που παρατάχθηκε με μόλις 9 παίκτες, αποδεκατισμένη από τον κορονοϊό που την έπληξε.

Μάλιστα, η κάμερα της τηλεόρασης έδειξε τον πρόεδρο των γηπεδούχων δακρυσμένο από την αγωνιστική «σφαγή» της ομάδας του με «θύρες» τους ανελέητους Λουζιτανούς, που έπαιζαν για να βάλουν όσα γκολ περισσότερα μπορούσαν απέναντι σε αντίπαλο ο οποίος δεν είχε τη δυνατότητα να περάσει ούτε τη σέντρα.

Στην έναρξη του δεύτερου μισού η Μπελενένσες εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με επτά ποδοσφαιριστές, καθώς όπως δήλωσαν οι παράγοντές της δύο παίκτες είχαν τραυματιστεί.

Ύστερα από μερικά λεπτά στην επανάληψη ο τερματοφύλακας Ζοάο Μοντέιρο, που έπαιζε… μέσος λόγω των συνθηκών, έπεσε στο έδαφος λέγοντας ότι δεν μπορεί να συνεχίσει κι έτσι, βάσει του κανονισμού, ο Μότα διέκοψε τον αγώνα, αφού η Μπελενένσες έμεινε με 6 παίκτες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι γηπεδούχοι έχουν χάσει το παιχνίδι. Απομένει να φανεί αν το σκορ θα είναι 3-0 (στα χαρτιά) ή θα μετρήσει εκείνο που είχε διαμορφωθεί τη στιγμή της διακοπής.