Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάChampions League: Νίκη - πρόκριση στους «16» με Ρονάλντο για τη Μάντσεστερ...

Champions League: Νίκη – πρόκριση στους «16» με Ρονάλντο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε νίκη-πρόκριση στους «16» του Champions League και μάλιστα μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες ευρωπαϊκές έδρες: το «Μαδριγάλ».

Στον πρώτο αγώνα τους μετά την απομάκρυνση του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν στην Ισπανία τη Βιγιαρεάλ 2-0, με τον Πορτογάλο άσο να ανοίγει το σκορ στο 78ο λεπτό (ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην Ιστορία της Γιουνάιτεντ που σκοράρει σε 5 συνεχή παιχνίδια των ομίλων), ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τζέιντον Σάντσο στο 90΄.

Για το νεαρό διεθνή επιθετικό ήταν το πρώτο τέρμα με τη Γιουνάιτεντ μετά τη μεταγραφή από την Μπορούσια Ντόρτμουντ, ύστερα από παρουσία τεσσάρων και 15 αγώνων (σε όλες τις διοργανώσεις) με τη Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Μάικλ Κάρικ εκτός από την πρόκριση εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό και την πρώτη θέση του 6ου ομίλου.

Νίκη και για την Μπάγερν Μονάχου, η πέμπτη συνεχής σε ισάριθμα παιχνίδια στον 5ο, με τους πρωταθλητές Γερμανίας να περνούν στο… ρελαντί από το Κίεβο, νικώντας με 2-1 την Ντιναμό.

Το σκορ για την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Ρόμπερτ Λεβαντόσφκι με απίθανο ανάποδο ψαλίδι. Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν διπλασίασε στο 42΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντένις Γκάρμας στο 70΄.