Σάββατο, 4 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΑποθέωση της επίθεσης στο «Ολίμπικο»

Αποθέωση της επίθεσης στο «Ολίμπικο»

Ισόπαλα με… αγγλικό σκορ ολοκληρώθηκαν και οι δύο αναμετρήσεις της Πέμπτης (2/12), με τις οποίες ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική στη Serie A.

Στο «Ολίμπικο» η γηπεδούχος Λάτσιο βρέθηκε να χάνει 1-3 (34΄ Ιμόμπιλε, – 17΄, 32΄ Μπέκο, 44΄ Μολίνα) στο ημίχρονο από την Ουντινέζε, αλλά στην επανάληψη η κατάσταση αντιστράφηκε.

Οι «Λατσιάλι» ήταν εκείνοι που πέτυχαν τρία γκολ (51΄ Πέδρο, 56΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 82΄ Ατσέρμπι) και ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα προηγούμενοι 4-3, για να χαρίσει το βαθμό στους «Φριουλάνι» ο Αρσλάν στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το σκορ στο β΄ ημίχρονο να είναι το ανάποδο του πρώτου, στο εξαιρετικό 4-4.

Το ματς ήταν πολύ δυνατό και είχε τρεις κόκκινες κάρτες, αφού αποβλήθηκαν οι Πάτριτς στο 57΄, Μολίνα στο 69΄ και Γουάλας στο δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων!

Τορίνο και Έμπολι αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στην πρωτεύουσα του Πιεμόντε. Η «Γκρανάτα» προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο τέταρτο (10΄ Πομπέγκα, 15΄ Πιάτσα), αλλά η αποβολή του Σινγκό (32΄) άλλαξε τις ισορροπίες,

Η Έμπολι μείωσε στο 34΄ με τον Ρομανιόλι και ισοφάρισε στο 72΄ με τον Λα Μάντια, που είχε μπει στον αγώνα δέκα λεπτά νωρίτερα.