Σάββατο, 27 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Ανώμαλη προσγείωση» της Μπαρτσελόνα στο Τελ Αβίβ

«Ανώμαλη προσγείωση» της Μπαρτσελόνα στο Τελ Αβίβ

Το αήττητο της Μπαρτσελόνα στη φετινή Ευρωλίγκα διακόπηκε απόψε, με… εκκωφαντικό τρόπο μάλιστα.

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε «φύλλο και φτερό» τους Καταλανούς στο Τελ Αβίβ επικρατώντας με 85-68 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και με ρεκόρ 5-2 ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση.

Ο επιθετικός πλουραλισμός των γηπεδούχων (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και η άμυνα πάνω στα ατού της «Μπάρτσα» έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να κλείσει το ημίχρονο στο +20, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Γουίλμπεκιν και Νάναλι.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους 11 πόντους με ένα επιμέρους 9-18, όμως στο τέλος «μίλησαν» ξανά οι Γουίλμπεκιν και Γουίλιαμς.