Παρασκευή, 3 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«2ος ο Δημήτρης Τσάκαλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου» - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

«2ος ο Δημήτρης Τσάκαλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου» – ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Την 2 η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου που διεξήχθη την Κυριακή 19 Μαρτίου μαζί με τον 11 ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας κατέκτησε ο Δημήτρης Τσάκαλος. Ο αθλητής του Γ.Σ. Αμαρουσίου διεκδίκησε την νίκη μέχρι τα τελευταία μέτρα της διαδρομής και πέτυχε την σπουδαία επίδοση 1.08.07 που αποτελεί νέο ρεκόρ συλλόγου αλλά και την 2η καλύτερη επίδοση που έχει πετύχει Έλληνας αθλητής στην ιστορία της διοργάνωσης μετά το 1.07.45 του Παναγιώτη Καραΐσκου.

Επίσης το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε ο αθλητής είναι το 14 ο που κερδίζει σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα και επιβεβαιώνει ότι είναι ένας από τους καλύτερους αθλητές στα αγωνίσματα των δρόμων αντοχής της χώρας μας τα τελευταία χρόνια.

Στον αγώνα των ανδρών ο Κώστας Γαλανόπουλος βγήκε 16 ος με 1.13.26, ο Χρήστος Πουρναράς 55 ος με 1.18.44, ο Φάνης Κατσικάκης 77 ος με 1.20.38, ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος 80 ος με 1.20.58, ο Αλέξης Κονταράτος 86 ος με 1.21.22 και ο Μάριος Πέτρου ήταν 143 ος με 1.26.12

Στην κατηγορία των Γυναικών η Ιουλία Παναγιωτοπούλου κατέλαβε την 15 ηθέση με επίδοση 1.28.20.

Στον αγώνα των 5000μ. που διεξήχθη παράλληλα με τον Ημιμαραθώνιο ο Λουκάς Τσαπρούνης βγήκε 12 ος με επίδοση 16.54, ο Νίκος Γερογιάννης ήταν 31 ος με 18.59 και η Μαρκέλλα Μισυρλή 9η στην κατηγορία των γυναικών με επίδοση 20.07.