Τετάρτη, 8 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Φρένο» της Βέρντερ στην Άιντραχτ

«Φρένο» της Βέρντερ στην Άιντραχτ

Στη Βρέμη σταμάτησε το σερί των 11 αήττητων αγώνων (11-2) και των πέντε συνεχών νικών της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με τη Βέρντερ να επικρατεί 2-1, με ανατροπή, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Αντρέ Σίλβα μόλις στο 9ο λεπτό, όμως στην επανάληψη αντεπιτέθηκαν και πήραν τη μεγάλη νίκη, ξεφεύγοντας περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ έχουν και παιχνίδι λιγότερο.

Η Άιντραχτ ήθελε τη νίκη για να μπει πιο δυνατά στη μάχη για το πρωτάθλημα και να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην έξοδο στο Champions League της νέας περιόδου.

Τελικά αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι γηπεδούχοι μετά από τρία ματς (μία ήττα, δύο ισοπαλίες), σκοράροντας με τους Γκέμπρε Σελασιέ (47΄) και Σάρτζεντ (62΄), ενώ ένα τρίτο γκολ, του Σμιντ στο 70΄, ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τη χρήση του VAR.