Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικά«Τεσσάρα» της Λίβερπουλ στην Άρσεναλ με βασικό Τσιμίκα

«Τεσσάρα» της Λίβερπουλ στην Άρσεναλ με βασικό Τσιμίκα

Μια Λίβερπουλ με φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του προπονητή της, διέσυρε με 4-0 στο «Άνφιλντ» την Άρσεναλ κι έβαλε τέλος στο αήττητο σερί που έτρεχαν οι Λονδρέζοι για δέκα αγώνες.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να είναι βασικός και να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησαν περιθώριο στους «κανονιέρηδες» και παρέμειναν στη δεύτερη θέση μειώνοντας στο -2 τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Οι «κόκκινοι» προέρχονταν από την ισοπαλία (2-2) στην έδρα τους με την Μπράιτον και την ήττα εκτός έδρας από τη Γουέστ Χαμ (2-3), οπότε δεν είχαν περιθώριο για άλλη απώλεια.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με γκολ του Μανέ στο 39ο λεπτό. Ο Ζότα διπλασίασε στο 52΄, ο Σαλάχ διασφάλισε τη νίκη σκοράροντας το 3-0 στο 73΄ και ο Μιναμίνο διαμόρφωσε το τελικό στο σκορ στο 77΄, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο γήπεδο.