Τρίτη, 19 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΣε τροχιά Europa League η Μπέτις

Σε τροχιά Europa League η Μπέτις

Με ήρωα τον Μπόρχα Ιγκλέσιας, ο οποίος σημείωσε και τα δυο γκολ της ομάδας του -το δεύτερο στο 87ο λεπτό- η Μπέτις πήρε σπουδαία νίκη επί της Γρανάδα με 2-1 στο τελευταίο παιχνίδι της 35ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι «βερδιμπλάνκος» εκμεταλλεύτηκαν λοιπόν άριστα την ήττα της Βιγιαρεάλ κι ανέβηκαν ξανά στην 6η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Europa League.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε στο 39΄ με τον Ιγκλέσιας, όμως η σκληροτράχηλη Γρανάδα (που νίκησε προ δεκαημέρου την Μπαρτσελόνα στην έδρα της) ισοφάρισε στο 66΄ με τον Ματσίς.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όμως, μίλησε και πάλι ο «νόμος του Ιγκλέσιας», που με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του χάρισε τη νίκη στην Μπέτις.