Πέμπτη, 25 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΠρόκριση-θρίλερ στους «8» του EuroCup η Βουλιαγμένη

Πρόκριση-θρίλερ στους «8» του EuroCup η Βουλιαγμένη

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο της σκόρερ, Κώστα Γκιουβέτση, η Βουλιαγμένη πήρε πρόκριση-θρίλερ στους προημιτελικούς του Euro Cup υδατοσφαίρισης επικρατώντας με 9-8 της Νόβι Μπέογκραντ στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Ο αγώνας ρεβάνς της φάσης των «16» είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Η ελληνική ομάδα έπαιξε καλή άμυνα, ιδιαίτερα στον παίκτη λιγότερο, αλλά δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση, όπου μόνο δύο παίκτες (Μυλωνάκης και Καλογερόπουλος) δημιουργούσαν προβλήματα.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά 7-6 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και 8-7 με γκολ του Νικόλοφ, περίπου 5,5 λεπτά πριν τη λήξη.

Στο κρίσιμο σημείο, όμως, φώναξε «παρών» ο Άντριγια Μπάσιτς. Ο Κροάτης περιφερειακός ισοφάρισε σε παίκτη παραπάνω και πέτυχε από την περιφέρεια το νικητήριο γκολ, 2΄03΄΄ πριν τη λήξη.

Στα τελευταία λεπτά η άμυνα της Βουλιαγμένης άντεξη στην πίεση των Σέρβων, με την ομάδα των νοτίων προαστίων να πανηγυρίζει την πρόκριση στους «8».