Παρασκευή, 26 Απριλίου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΠροβάδισμα για το Europa League η Σοσιεδάδ

Προβάδισμα για το Europa League η Σοσιεδάδ

Δεν χρειάστηκε να πιεστεί πολύ η Ρεάλ Σοσιεδάδ για να κερδίσει τους τρεις βαθμούς, στο ντέρμπι των Βάσκων με την Έιμπαρ.

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουασίλ νίκησε με 1-0 στο «Ιπουρούα», απέναντι σε έναν αντίπαλο που προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, έμεινε στους 23 βαθμούς (ουραγός) και ατενίζει κατάματα τον υποβιβασμό, πέντε αγωνιστικές πριν τη λήξη της σεζόν στην Ισπανία.

Ο αγώνας με τον οποίο έκλεισε η αυλαία της 33ης ημέρας στη La Liga κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Σουηδού διεθνή επιθετικού Αλεξάντερ Ίσακ στο 26ο λεπτό.

Σε αντίθεση με την Έιμπαρ η Σοσιεδάδ διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση, που δίνει έξοδο στο Europa League, απέχοντας τρεις βαθμούς από την έκτη Μπέτις, που είχε αποσπάσει «λευκή» ισοπαλία στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ.