Πέμπτη, 28 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΟλυμπιακός-Αϊντχόφεν 4-2 | Αθλητικά

Ολυμπιακός-Αϊντχόφεν 4-2 | Αθλητικά

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό, που είχε συνεχώς το προβάδισμα αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το «μηδέν». Ακόμη κι έτσι, πάντως, έχει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς την επόμενη Πέμπτη. Καληνύχτα σας…

ΛΗΞΗ: Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν 4-2.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88΄ Κεφαλιά Βρουσάι, η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Φορτούνης σέντραρε χαμηλά, ο Μαξ έκανε λάθος διώξιμο και ο Μασούρας δεν σπατάλησε την ευκαιρία για το τέταρτο γκολ του Ολυμπιακού.

83΄ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ 4-2 ο Ολυμπιακός.

80΄ Ανδρούτσος για Λαλά, Χασάν αντί Μπρούμα και Βρουσάι για Εμβιλά.

Εν τω μεταξύ, κίτρινες κάρτες έχουν δει Μπα, Μπρούμα και Ροζάριο.

74ο λεπτό και έχουν γίνει αλλαγές. Ο Φορτούνης αντί του Ελ Αραμπί και ο Μασούρας για τον Βαλμπουενά. Για την Αϊντχόφεν έξω οι Γκέτσε και Σανκαρέ, μέσα  Ζούνιορ και Φέρτεσεν.

Κϊτρινη κάρτα ο Ρεαμπτσιουκ

Γρήγορη αντεπίθεση έβγαλαν οι Πειραιώτες, με τον Μπρούμα να δίνει στον Ελ Αραμπί, ο οποίος προσπάθησε να αποφύγει δύο παίκτες της PSV χωρίς να τα καταφέρει

Στο 55ο λεπτό το ματς και ο Ολυμπιακός προηγείται πάντα με 3-2

Δοκάρι είχε η Αϊντχόφεν νωρίτερα στο φάουλ του Ζάχαβι

Δύσκολη επέμβαση του Σα στο απευθείας φάουλ του Ζάχαβι στο 48΄.

Στη σέντρα ο Ολυμπιακός

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το δεύτερο μέρος

Πέντε τελικές προσπάθειες έχει στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός, οι τέσσερις προς την εστία με 3 γκολ, ενώ άλλες τόσες μετρά η Αϊντχόφεν, με τρεις προς την εστία και δύο γκολ.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο: Ολυμπιακός-Αϊντχόφεν 3-2 μετά από ένα άκρως χορταστικό πρώτο 45λεπτο

Τεράστια ευκαιρία χάνει ο Ολυμπιακός στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Καμαρά έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε πάνω στον Τέζε και η μπάλα έφυγε κόρνερ

Ο Ελ Αραμπί περνά και τον Εμβογκό και σκοράρει για να κάνει το 3-2 για τους Πειραιώτες

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος

Ο Λαλά στο 45΄ απομακρύνει πριν πλασάρει ο Γκέτσε

Η φάση αυτή στο 42΄.

Κοντά στο γκολ η Αϊντχόφεν, ο Σα αυτή την φορά σώζει την ομάδα του μετά το σουτ του Ζάχαβι μέσα από την περιοχή

Δύο φορές προηγήθηκε στο ματς ο Ολυμπιακός, αλλά η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήταν άμεση

Απαντά άμεσα η PSV. Από κόρνερ στο 39΄ ο Ζάχαβι με κεφαλιά νικά τον Σα και ισοφαρίζει σε 2-2

ΓΚΟΛ η Αϊντχόφεν

Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τους Ολλανδούς στο ματς. Ο Μπάουμγκαρτλ παίρνει την θέση του Μποσκάγκλι στο 38ο λεπτό.

Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Γάλλος θεωρείτο εξαιρετικά αμφίβολος μέχρι την τελευταία στιγμή

Στο 37΄ ο Εμβιλά με φοβερό σουτ έξω από την περοχή νικά τον Εμβογκό και «γράφει» το 2-1 για τον Ολυμπιακό

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός

Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Ολυμπιακός στο 30΄

Απειλεί η PSV στο 28΄ με τον Ζάχαβι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά

Στο 25΄ το ματς, το 1-1 δεν έχει αλλάξει, ωστόσο, ο ρυθμός του έχει πέσει κάπως

Πολύ ωραίο ματς γίνεται στο φαληρικό γήπεδο, η μπάλα παίζεται πάνω κάτω, με τον Ολυμπιακό να έχει σε εξαιρετική βραδιά τον Βαλλμπουενά

Άμεση η «απάντηση» της ολλανδικής ομάδας, η οποία στάθηκε πολύ τυχερή στη συγκεκριμένη φάση

Από το σουτ του Ζάχαβι έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε στο πόδι του Παπασταθόπουλου, τόσο ώστε να ξεγελάσει τον Σα και με αυτό τον τρόπο να γίνει το 1-1 στο 14ο λεπτό.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να έχει στο ματς ο Ολυμπιακός. Βρίσκει γκολ στην πρώτη του επίσκεψη στην άμυνα των Ολλανδών, έστω κι από στημένη φάση

Στο 9΄ από φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μπουχαλάκης με καταπληκτική κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τους «ερυθρόλευκους». Μπροστά ο Ολυμπιακός με 1-0 επί της Αϊντχόφεν.

ΓΚΟΛ  ο Ολυμπιακός

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Σέντρα στο παιχνίδι και πρώτη επίθεση για την PSV

Όλα έτοιμα για την έναρξη του μεγάλου αγώνα

Κάτι παραπάνω από 5 λεπτά για την σέντρα στο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός θ΄ αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν στο πρώτο ματς των «32» του Europa League και με τα τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου. Και οι τρεις είναι αμυντικοί. Στα άκρα της αμυνας θα βρίσκονται οι Λαλά (δεξιά) και Ρέαμπτσιουκ (αριστερά), ενώ στο κέντρο της άμυνας ο Παπασταθόπουλος.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τις 25 Φεβουαρίου στο «Φίλιπς Στάντιον»

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σουηδός Αντρέας Έκμπεργκ

Με 4-3-3 παρατάσσεται η PSV. Οι «11» των Ολλανδών: Εμβογκό, Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκαγκλί, Μαξ, Σανγκαρέ, Τόμας, Ροσάριο, Γκέτσε, Ζάχαβι, Μάλεν.

Στον πάγκο των Πειραιωτών βρίσκονται οι: Καραργύρης, Τζολάκης, Φορτούνης, Χασάν, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Ντρέγκερ, Χολέμπας, Σουρλής, Ραντζέλοβιτς.

Ο Γιαν Εμβιλά ξεπέρασε τελικά το πρόβλημα τραυματισμού του και ξεκινά στο αρχικό σχήμα. Οι «εκλεκτοί» του Πέδρο Μαρτίνς είναι οι: Σα, Λαλά, Μπα, Σωκράτης, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα, Βαλμπουενά, Αραμπί.