Παρασκευή, 19 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΟλοταχώς για το Champions League η Λέστερ

Ολοταχώς για το Champions League η Λέστερ

Με πρωταγωνιστή τον Κελέσι Ιχεανάτσο, που έδωσε την ασίστ για την ισοφάριση και σημείωσε το νικητήριο γκολ της ομάδας του, η Λέστερ επιβλήθηκε εντός έδρας με 2-1 της Κρίσταλ Πάλας.

Η (δύσκολη) επικράτηση της ομάδας του Μπρένταν Ρότζερς στο «Κινγκ Πάουερ», στο ακροτελεύτιο παιχνίδι της 33ης αγωνιστικής, σταθεροποίησε τη Λέστερ στην τρίτη θέση, που δίνει έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Το παιχνίδι, πάντως, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τις «αλεπούδες», που βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό, όταν ο Ζαχά άνοιξε το σκορ για τους «αετούς».

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ο Ιχεανάτσο «πήρε το όπλο του» και με ασίστ στον Καστάνιε στο 50΄ και το προσωπικό τέρμα του στο 80΄ ήταν ο ήρωας στην ανατροπή της Λέστερ.