Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΜπήκε με το... δεξί ο Ολυμπιακός στην Euroleague γυναικών

Μπήκε με το… δεξί ο Ολυμπιακός στην Euroleague γυναικών

Με το… δεξί μπήκε η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού στον Γ΄ προκριματικό όμιλο της Euroleague, που φιλοξενείται στη Ρώμη.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 10-7 της ιταλικής Πάντοβα κι έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάληψη μίας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων, που οδηγούν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο μέρος (5-5), οι αθλήτριες ρτου Χάρη Παυλίδη ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με δύο γρήγορα γκολ σε παίκτρια παραπάνω (σκόρερ οι Μπενέκου και Ελευθεριάδου), ενώ παράλληλα βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα, κρατώντας απαραβίαστη την εστία της Διαμαντοπούλου ως το τέλος του οκταλέπτου.

Η Πάντοβα μείωσε προσωρινά στην τελευταία περίοδο (7-6), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και πέτυχε άλλα τρία γκολ «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 2-0, 3-2

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Μαργ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου 1, Βασ. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου