Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΚορυφή με Γκόμες η Αργεντινή

Κορυφή με Γκόμες η Αργεντινή

Την κορυφή του Α΄ ομίλου στο Copa America απολαμβάνει από τα ξημερώματα της Τρίτης (22/06) η Αργεντινή, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Παραγουάης.

Η «αλμπισελέστε» εκμεταλλεύτηκε το ισόπαλο αποτέλεσμα στο άλλο ματς του γκρουπ, ανάμεσα στην Χιλή και στην Ουρουγουάη (1-1) και ανέβηκε στο «ρετιρέ».

Ο αγώνας με την Παραγουάη είχε ιστορική σημασία για τον Λιονέλ Μέσι, καθώς ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα έφτασε τις 147 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του, φτάνοντας στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Χαβιέ Μαστσεράνο.

Η αναμέτρηση με την Παραγουάη κρίθηκε στο ξεκίνημά της, χάρις στο γκολ του Γκόμες στο 10ο λεπτό, μετά από συνεργασία των Λιονέλ Μέσι και Άνχελ Ντι Μαρία.

Το ντέρμπι, Χιλή-Ουρουγουάη δεν ανέδειξε νικητή, παρότι και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το «τρίποντο». Οι Χιλιανοί προηγήθηκαν στο 26΄ με τον Βάργκας, αλλά η «Σελέστε» κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 66ο λεπτό με το αυτογκόλ του Βιδάλ, μετά την πίεση που του άσκησε ο Σουάρες.