Πέμπτη, 2 Μαΐου,2024
ΑρχικήΑθλητικάΗ ΑΕΚ «φώναξε»... παρούσα και ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό (92-80)

Η ΑΕΚ «φώναξε»… παρούσα και ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό (92-80)

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ νίκησε με 92-80 τον κακό Παναθηναϊκό του β΄ μέρους, ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών σε 1-1 κι έδειξε ότι ανεξάρτητα από τις απουσίες της παραμένει ανταγωνιστική και θα τα δώσει όλα για να περάσει στην καταληκτική φάση της Basket League.

Όπως έκανε και στο ματς της περασμένης Τετάρτης, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, στηρίχτηκε στην καλή της άμυνα, βρήκε μεγάλα καλάθια από τους Μέικον και Γκίκα στο β΄ ημίχρονο κι έφτασε απόλυτα δίκαια στη νίκη απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που επιχείρησε να πάρει το ματς κυρίως με τις ατομικές επιδόσεις ορισμένων παικτών του κι όχι με ομαδικό πνεύμα.

Η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμη και στο -13 (30-43) στο δεύτερο 10λεπτο, αλλά με επιμέρους σκορ 23-11 κατάφερε να αναστρέψει την εις βάρος της κατάσταση και με «όπλο» την καλή της άμυνα στο δεύτερο 20λεπτο έφερε το ματς στα μέτρα της και πάει την Κυριακή στον τρίτο ημιτελικό με την ψυχολογία στα ύψη.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι σε 48 ώρες στο ίδιο γήπεδο (23/05, 21:00), με τον Παναθηναϊκό γηπεδούχο (τυπικά) αυτή την φορά.

Σε δεύτερο συνεχόμενο ματς η ΑΕΚ είχε σε μεγάλο βράδυ τον Μέικον, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά στο σκοράρισμα και των Μορέιρα 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λοτζέσκι 10 (2 τρ.), και Γκίκα 11 (5/6 σουτ, 5 ασίστ).

Ο Παπαπέτρου του πρώτου μέρους κυρίως ήταν αυτός που διασώθηκε από τον Παναθηναϊκό. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους (6/10 δίποντα, 2/5 τρ.), ο Σαντ Ρος παρά τους 14 πόντους που σημείωσε έκανε αρκετές τραβηγμένες προσπάθειες, ενώ οι «πράσινοι» δεν είχαν την βοήθεια του Χεζόνια, ο οποίος περιορίστηκε στους 3 πόντους.