Πέμπτη, 25 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΔυνατά στο «κόλπο» για Champions League Τσέλσι και Γουέστ Χαμ

Δυνατά στο «κόλπο» για Champions League Τσέλσι και Γουέστ Χαμ

Η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Λιντς στο τελευταίο παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής της Premier League κι ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση.

Τα «σφυριά» έχουν κι έναν αγώνα λιγότερο από την 4η Τσέλσι κι εξακολουθούν να έχουν βλέψεις για την πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Ο Λίνγκαρντ, αφού έχασε το πέναλτι στο 21΄ (απέκρουσε ο Μεσλιέ) πήρε το… ριμπάουντ κι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Ντόουσον επτά λεπτά αργότερα «καθάρισε» πριν απ’ το ημίωρο την άνετη επικράτηση για τη Γουέστ Χαμ.

Το αήττητο σερί της Τσέλσι με τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο της συνεχίζεται. Οι «μπλε» νίκησαν με 2-0 την Έβερτον στο ντέρμπι της τέταρτης θέσης και πάτησαν ακόμη πιο γερά στην πρώτη τετράδα και στα «εισιτήρια» για το επόμενο Champions League.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 31΄ με αυτογκόλ του Γκόντφρεϊ και «σφράγισαν» τη νίκη τους με το πέναλτι του Ζορζίνιο στο 65ο λεπτό. Στο 54΄ ακυρώθηκε γκολ του Χάβερτς (χέρι), μετά από χρήση του VAR.