Παρασκευή, 29 Μαρτίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΔεν αφήνει την Ατλέτικο να ξεφύγει η Ρεάλ

Δεν αφήνει την Ατλέτικο να ξεφύγει η Ρεάλ

Η Ρεάλ γνώριζε από πριν πως δεν είχε καμία άλλη επιλογή πλην της νίκης στο ματς με την Οσασούνα, μετά το «διπλό» της Ατλέτικο στην έδρα της Έλτσε.

Οι «μερένγκες» έχοντας και το μυαλό στην κρίσιμη ρεβάνς των ημιτελικών του Champions League με την Τσέλσι, το βράδυ της ερχόμενης Τετάρτης (4/05), δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ απέναντι στην ομάδα της Παμπλόνα, αλλά τελικά καράφεραν στα τελευταία λεπτά του ματς να πάρουν το «τρίποντο» με 2-0 και να μειώσουν ξανά στο -2 από τους πρωτοπόρους «ροχιμπλάνκος» (76 έναντι 74β.)

Ο Μιλιτάο στο 76΄ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν και τέσσερα λεπτά μετά ο Κασεμίρο «σφράγισε» τη νίκη των Μαδριλένων, που περιμένουν την αναμέτρηση της Κυριακής ανάμεσα στην Βαλένθια και στην Μπαρτσελόνα για να μάθουν εάν θα συνεχίσουν να ισοβαθμούν με τους Καταλανούς στην 2η θέση (έχουν το προβάδισμα) ή, θα μείνουν μόνοι τους στο κυνήγι της Ατλέτικο, ενώ απομένουν τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της La Liga.