Πέμπτη, 25 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικά«Δίπλωσε» τις νίκες του ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα

«Δίπλωσε» τις νίκες του ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα

Ένας αγωνιστικά διπρόσωπος Ολυμπιακός, νίκησε 75-61 με ανατροπή τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΣΕΦ και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχή νίκη του στην Ευρωλίγκα ύστερα από καιρό, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 13-16 (12η θέση).

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 29ης ημέρας της διοργάνωσης, παρουσία του «ισχυρού άνδρα» της Λίγκας, Ζόρντι Μπερτομέου.

Για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα και 12η στο σύνολο, με τους «ερυθρόλευκους» να βάζουν σε κίνδυνο την παρουσία της Ζενίτ στην πρώτη οκτάδα και τα πλέι οφ.

Η ομάδα του Πειραιά, με… ασανσέρ απόδοση καθώς βρέθηκε στο -16 (30-46) στις αρχές της 3ης περιόδου, έκανε την αντεπίθεσή της στο τελευταίο μέρος του αγώνα, για τρέξουν επιμέρους σκορ 21-5 στην τελευταία περίοδο και να γυρίζουν «τούμπα» το παιχνίδι.

Μετά το αρχικό 5-0 υπέρ του Ολυμπιακού, ανέλαβε δράση ο Πάνγκος που ήταν ασταμάτητος σε δημιουργία κι εκτέλεση. Η άμυνα της Ζενίτ ανάγκασε σε συνεχή λάθη τους «ερυθρόλευκους» και οι Ρώσοι με σερί 14-0 πέρασαν με 23-9 στο 7΄ κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (28-15).

Ίδιο το σκηνικό και στη συνέχεια, με τη Ζενίτ να ξεφεύγει με +17 (39-22) στο 16΄, με τον Πάνγκος στον πάγκο! Πριν έρθει το ημίχρονο, όμως, με Ζαν-Σαρλ σέντερ και πιεστικό Λαρεντζάκη στην άμυνα, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 8-0 για το 30-39, με τον Πάνγκος να διαμορφώνει το 30-41 του πρώτου μισού.

Ο ΜακΚίσικ πήρε… μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο 23΄ το ταμπλό έγραφε 35-50. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν την άμυνα που ξέρουν, ο Βεζένκοφ άρχισε να βάζει τα σουτ και με σερί 10-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 45-50 και 50-52 στο 29΄, για να φτάσουμε στο 30΄ και τη Ζενίτ να προηγείται με βραχεία κεφαλή πια (54-56).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα 6-0 για τους παίκτες του Μπαρτζώκα (60-56), ενώ με Σπανούλη-Πρίντεζη να δίνουν ποιότητα κι εμπειρία έφτασαν στο +6 (65-59) στο 35΄.

Ο Πάνγκος είχε περιοριστεί, η Ζενίτ είχε πια αγχωθεί κι αστοχούσε συνεχώς από τη γραμμή του τρίποντου, ενώ ο Ολυμπιακός αύξανε σταθερά και μεθοδικά τη διαφορά, με τον Σπανούλη να ηγείται και να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του (16 πόντοι) στο τελικό 75-61.