Τρίτη, 23 Απριλίου,2024

ΑρχικήΑθλητικάΑποσπάστηκε στο +6 η Λιλ από την Παρί Σεν Ζερμέν

Αποσπάστηκε στο +6 η Λιλ από την Παρί Σεν Ζερμέν

Ένα ακόμη βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου στη Ligue 1 έκανε το βράδυ της Παρασκευής (9/04) η Λιλ, η οποία στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 32ης αγωνιστικής στο «σαμπιονά) (έξι απομένουν για το φινάλε) επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 επί της Μετς κι αποσπάστηκε έξι βαθμούς από την δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το «διπλό» στο Παρίσι μία εβδομάδα νωρίτερα, οι «Λιλουά» έφτασαν σχετικά άνετα στο «τρίποντο» στην έδρα της Μετς, έχοντας πάντως σε καταπληκτική βραδιά τον γκολκίπερ Μανιάν, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Λεγιά στο 17ο λεπτό, με το ματς στο 0-0.

Στο β’ ημίχρονο πήρε μπροστά η επίθεση της Λιλ και με τα τέρματα των Γιλμάζ και Τσελίκ, έφτασε στην άνετη νίκη, που τη φέρνει πιο κοντά με τον πρώτο τίτλο της μετά το 2011.