Αρχική Αθλητικά Ισοπαλία στο θρίλερ της Γένοβας

Ισοπαλία στο θρίλερ της Γένοβας

0

Η Βερόνα αιφνιδίασε την Τζένοα στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μην ηττηθούν στο πιο συναρπαστικό μέχρι τώρα ματς της 6ης ημέρας της Serie A, το οποίο τελείωσε ισόπαλο, 3-3!

Οι Γενοβέζοι έφτασαν μία ανάσα από μία σπουδαία ανατροπή, καθώς παρότι μέχρι το 72ο λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 0-2 (8΄ Σιμεόνε, 49΄ πεν. Μπαράκ), κατάφεραν μέσα σε 13 λεπτά να προηγηθούν με 3-2 (72΄ πεν., 80΄ Κρισίτο, 85΄ Ντέστρο), αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάλινιτς έδωσε τον βαθμό στους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα της Βερόνα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη (μία νίκη, δύο ισοπαλίες), ενώ οι γηπεδούχοι με τρεις ήττες, δύο ισοπαλίες και μία νίκη ισοβαθμούν στους 5 βαθμούς με την αντίπαλό τους.

Η Αταλάντα έχει αρχίσει να «ρολάρει» για τα καλά, κι αυτό το κατάλαβε απόψε και η πρωταθλήτρια Ίντερ, την οποία οι «μπεργκαμάσκι» υποχρέωσαν σε απώλεια δύο βαθμών στο «Μεάτσα» (2-2), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Serie A.

Η συνάντηση είχε μεγάλο σασπένς, καθώς παρά το γρήγορο αρχικό προβάδισμα με τον Μαρτίνες στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, αφού οι Μαλινόφσκι στο 30΄ και Τολόι στο 38΄ έφεραν μπροστά την ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Ο Τζέκο, η μεταγραφή του οποίου έχει δώσει σημαντικές λύσεις στην επίθεση της Ίντερ, ισοφάρισε στο 70΄ και στο 86΄ ο Ντιμάρκο έχασε πέναλτι (απέκρουσε ο Μούσο) και μαζί την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους «νερατζούρι», ενώ στο 88΄ η Αταλάντα πέτυχε γκολ στο 88΄ με τον Πίκολι, το οποίο ακυρώθηκε με τη συνδρομή του VAR.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι έχασε την ευκαιρία να φτάσει τη Μίλαν στην κορυφή, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τη Νάπολι. Λίγο νωρίτερα, οι «ροσονέρι» είχαν περάσει με 2-1 από το «Αλμπέρτο Πίκο» απέναντι στη Σπέτσια, σημειώνοντας την πέμπτη νίκη σε έξι αγώνες.

Άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν ο Ισπανός μέσος Μπραχίμ Ντίαθ, που μπήκε αλλαγή στο 82΄ λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα σημείωσε το νικητήριο γκολ.

Ο 19χρονος γιος του παλαίμαχου άσου της Μίλαν Πάολο Μαλντίνι, Ντανιέλε, είχε ανοίξει το σκορ στο 48ο λεπτό, για να ισοφαρίσει (προσωρινά) για τους γηπεδούχους ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε, στο 80΄.